• Dopad na výchovno-vyučovací proces

        •  

          Zvýšili sa kompetencie v oblasti informačných technológií u žiakov, neustále sa vzdelávajú používaním techniky. Využívanie žiackych  notebookov je veľkým prínosom,  či už na informatických výchovách alebo i v ostatných predmetoch,  nakoľko všetci žiaci pracujú s technikou samostatne a s rovnakým softvérom, učiteľ pracuje s interaktívnou tabuľou ako názorný výklad učiva v rovnakom prostredí ako žiaci, pracuje s e Beam softvérom, ktorý mu zabezpečuje stály kontakt so žiakmi a žiak si vyskúša funkciu používaného softvéru zároveň na svojom notebooku. Všetci žiaci v triede naraz sa dokážu pripojiť na internet, vedia si sami vyhľadávať potrebné informácie, ktoré potrebujú do zadaní projektov, vytvárať projekty. Veľkou výhodou pre vyučujúceho je, že sa nemusí venovať počas vyučovania písaniu na tabuľu, ale je neustále v kontakte so žiakmi.

          Využívanie e Beam systému je prínosom aj z toho dôvodu, lebo k viacerým učebniciam máme CD nosiče, ako napríklad k Šlabikáru pre 1. ročník, k učebniciam slovenského jazyka v 2., 3. a 4. ročníku, k učivu z prírodovedy a vlastivedy a s tým môžu žiaci pracovať zároveň s učiteľom. Vylúčila sa prašnosť z kriedy, učiteľ nemusí používať zastarané papierové  obrázky, ktoré doteraz používal na vyvodenie alebo upevňovanie učiva, používa interaktívnu tabuľu, notebook a dataprojektor.

          Na interaktívnej tabuli je jednoduchá manipulácia s interaktívnym perom, širokou škálou farieb. Žiakom sa veľmi páči práca s interaktívnym perom, lebo sami si môžu navoliť možnosti, akými budú podčiarkovať  alebo dopĺňať  vyvodzované javy, vyhľadávať rôzne pojmy, slová, ktoré si zároveň ľahšie zapamätávajú. Žiaci sú aktívnejší, učenie je hravé, pretože je jednoduché  aj archivovanie vyvodenia písaného tvaru písmen s použitím softvéru e Beam a jeho funkcie video záznamu.

          Vyučovacie hodiny anglického jazyka s používaním i Tools CD- ROM sú pre žiakov veľkým prínosom, neučia sa v klasickej triede, pracujú na interaktívnej tabuli, kde s učivom priamo manipulujú, listujú ako v učebnici, používanie techniky step – by – step v rozvoji všetkých štyroch zručností má  veľký vplyv na aktivitu žiakov, na rozvoj sociálnych a emocionálnych zručností. Veľkou zábavou pre žiakov je fonetický program, ktorý je pre nich aj vysoko motivujúci, integrovaný tlačený súbor umožňuje neustály zrakový kontakt učiteľa so žiakmi, žiaci priamo pracujú na tabuli.

          Používanie ClassServera je priama spätná väzba hodnotenia žiaka pri zadaných testoch, učiteľovi sa odbúra hodnotenie žiackych prác po vyučovaní. Zvýšil sa záujem žiakov o vypracovávanie domácich úloh, ak boli úlohy vytvorené cez portál. Záujem o ich vypracovávanie sa zvýšil aj preto, lebo pedagógovia sa snažili vytvárať im rôznorodé úlohy, ktoré ich veľmi bavili.  Žiakom, ktorí sa nezúčastnili vyučovacieho procesu, učiteľ prostredníctvom portálu zaslal prezentáciu alebo poznámky na doplnenie si učiva so spätným hodnotením. Sami žiaci sa dopytovali na úlohy cez portál, ak náhodou neboli prítomní na previerka v triede, ak bola riešená cez portál. Neprítomní žiak môže zadania od učiteľa riešiť priamo z domu,  v rovnakom čase ako jeho spolužiaci v škole, vyučujúci mu hodnotenie práce zašle spolu s hodnotením ostatných žiakov z triedy, ktorí boli priamo na vyučovacom procese.  Tu sme použili hodnotenie nie serverom, ale učiteľ vpisoval aj komentáre. Výhodou je, že žiaci môžu použiť vlastné tempo pri vypracovávaní týchto úloh.

          Didaktické pomôcky, ktoré sa využívali vo vyučovacom procese zohrali veľkú úlohu pre žiakov , ale aj pre pedagógov.

           Žiakov viac zaujíma učivo, majú názorné ukážky, ľahšie si zapamätávajú učivo, vyučovanie sa stalo zábavou, sú aktívnejší, slabší žiaci sa priblížili k väčšine v triede, obľúbili si pomôcky, s ktorými mohli priamo manipulovať, boli obohatením pre vyučovacie hodiny aj v klasických triedach, zvlášť im pomáhajú rozvíjať zručnosti a predstavivosť, lepšie a rýchlejšie pochopiť  preberané učivo, orientovať  sa v ňom a prakticky ho využívať. Prostredníctvom názornej ukážky sa im ľahšie upevňuje učivo. Práca v multimediálnych učebniach je pre žiakov motivujúca. So záujmom riešia cvičenia na interaktívnej tabuli, prezerajú si prezentácie k výkladu učiva, hľadajú zaujímavosti k učivu na internete, tvoria projekty na inej úrovni, než doteraz. 

          Majú možnosť urobiť si vlastné prezentácie, vlastné diela na výtvarnej výchove a potom si ich spoločne premietať, komentovať, hodnotiť a tým sa im dostáva aj spätná väzba k ich práci, zároveň sa učí od svojich spolužiakov niečo nové a tak práca žiaka sa stáva efektívnejšou.

          Hodiny sú pútavejšie, zaujímavejšie a zároveň zábavné, žiaci si z každej hodiny odnesú niečo nové, poučné. Aj tí, ktorí sa nedostali k počítaču a nevedeli s ním pracovať, alebo pracovali len so základnými aplikáciami, sa naučili aktívne využívať všetku techniku a svoje znalosti  s prácou s IKT si neustále zvyšujú. Žiaci sa stávajú samostatnejšími.