• Implementácia_2_monitorovacieho_obdobia

        • V školskom roku 2013/2014 bola na vyučovacích hodinách využívaná všetka dostupná didaktická technika, dataprojektor, notebooky, interaktívna tabuľa a ClassServer. Okrem toho boli používané aj didaktické pomôcky v rôznych predmetoch a ročníkoch. Na 2. stupni sa využívali didaktické pomôcky, ktoré boli podľa vhodnosti začlenené do jednotlivých tém podľa predmetov a ročníkov. Na hodinách dejepisu v 6. ročníku bola vhodnou pomôckou súbor 20 ks listov formátu A2 Staroveké civilizácie I. a I. a taktiež ako veľmi vhodné sa ukázali didaktické materiály Dejiny v obrazoch – kartóny hlavných historických období: Pravek, Starovek, Raný stredovek, Vrcholný a neskorý stredovek.

          K lepšej orientácii poslúžila aj nástenná dejepisná mapa objavov 15. až  17. storočia. Pre lepšie spoznanie historických osobností nám pre výučbu dejepisu pomáhajú obrazy Cyril a Metod, František Jozef I., Napoleon Bonaparte, Mária Terézia, Jozef II. a knieža Pribina. V 8. a 9. ročníku žiaci ocenili DVD podľa jednotlivých tematických okruhov a to. Veľká Morava, Jar národov, Slováci – zrod moderného národa, Slováci a Česi a Slováci a národnostné menšiny. To posledné sme  využívali aj na hodinách etickej výchovy.

          Kalkulačky sme používali na matematike na 1.st. aj na 2. Stupni. Žiaci 1. Stupňa sa radi hrali so stavebnicami LEGO na matematike a pritom si rozvíjali priestorové videnie a predstavivosť. Okrem toho sa využívali DVD s matematickou problematikou, robili sme rôzne cvičenia na interaktívnej tabuli, na notebookoch cez ClassServer. Na hodinách nemeckého jazyka na oboznámenie sa s krajinou, ktorej jazyk sa žiaci učia, poslúžila nástenná mapa Nemecka v 6. ročníku.

          Žiaci, ktorí sa začínajú učiť druhý cudzí jazyk, využívali na hodinách nemeckého jazyka pri precvičovaní slovnej zásoby magnetky pri témach ako sú číslovky do 12, názvy farieb, školské pomôcky. K obrázkom priraďovali názvy, k podstatným menám určité členy – hravá forma precvičovania učiva. Žiaci 7- 9. ročníka často využívajú prekladové slovníky pri vyhľadávaní novej slovnej zásoby a konverzačné príručky na rozšírenie slovnej zásoby. Pri nácviku dní v týždni, mesiacov a ročných období ako pomôcku použili nástennú mapu. Na overenie osvojených jazykových štruktúr boli priebežne žiakom prideľované testy cez ClassServer.

          Žiaci ich vypracovávajú veľmi radi, lebo nenáročnou formou si overia svoje vedomosti a počítač im ich hneď vyhodnotí, takže zároveň majú spätnú väzbu. Na hodinách slovenského jazyka boli pravidelne využívané mapy slohových postupov, skloňovanie, podstatných mien, spisovateľov, vybraných slov. Pravidlá slovenského pravopisu sú v triedach neustálou pomôckou pre žiakov. V predmete chémia  bola hlavne využívaná interaktívna tabuľa a pomôcka MOLYMOD, ktorú učitelia využívali na modelovanie chemických zlúčenín.

          Na výtvarnej výchove, hudobnej výchove a výchove umením sa využívala interaktívna tabuľa a dataprojektor s notebookom, kde sa pomocou pripojenia na internet žiakom sprístupňovali múzeá, galérie, koncerty, balet aj divadlo. Na hodinách anglického jazyka používame prekladové slovníky, iTools CD ROM, maňušky a na konverzáciu nástenné obrazy. Interaktívna tabuľa a zadávanie rôznych cvičení sa stalo samozrejmosťou tak pre žiakov ako pre učiteľov.  

          Na 1. stupni boli používané dopravné značky v regionálnej výchove v 1. ročníku, na hodinách telesnej výchovy vo všetkých ročníkoch v rámci  dopravnej výchovy, počas didaktických hier pri vyvodzovaní učiva Ochrana života a zdravia. Keďže využívame aj prierezové témy počas vyučovania aj ostatných predmetov, tak aj pri prierezovej téme dopravná výchova sme ich využívali aj v iných predmetoch.

          V 1. a 2. ročníku boli využívané magnetické obrázky na hodinách prírodovedy, hlavne pri témach Zdravá výživa, Ročné obdobia, Ovocie a zelenina, U lekára a Hygiena.

          V 3. a 4. ročníku na hodinách slovenského jazyka a literatúry sme používali  na vyvodzovanie a utvrdzovanie, precvičovanie učiva o vybraných slovách  karty s vybranými slovami. Okrem toho boli využívané karty so slovami, slovnými druhmi, tabule s rozdelením hlások. Na hodinách čítania, kde preberáme články od rôznych spisovateľov sme používali obrazy spisovateľov. Na hodinách vlastivedy a regionálnej výchovy boli potrebné Mapy Slovenska. Veľmi dobrými pomôckami sa stali karty s obrazmi Kraje Slovenska, Slovensko – moja vlasť  Orientácia.

          V učebniach s interaktívnymi tabuľami sme sa postupne striedali, aby sme mohli využívať interaktívne tabule, notebooky a ClassServer, cez ktorý žiaci dostávali zadania, na ktorých si vyskúšali svoje vedomosti, ale aj učitelia si naraz preskúšali vedomosti viacerých žiakov. Výhodou je, že nemuseli práce opravovať, ale počítač im ich spätne vyhodnotil.