• Ako sme sa ocitli aspoň na 1 hodinu v Japonsku 2022

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Ako sme sa ocitli aspoň na 1 hodinu v Japonsku 2022.

Priblížiť život, kultúru, zvyky tak exotického štátu akým je Japonsko môžeme prostredníctvom dokumentu na YouTube kanáli, obrázkov z internetu....ale určite to bude zaujímavejšie prostredníctvom predmetov, suvenírov, listov...., ktoré pochádzajú priamo z Japonska. A tak sme sa dnes na hodine geografie v 6.a triede ocitli aspoň na 1 hodinu v Japonsku. Urobili sme si malú prednášku o tejto naozaj zaujímavej krajine. 日本国  - týmito znakmi by sme napísali názov Japonska, čo presne znamená Krajina vychádzajúceho slnka. Tieto znaky japonského písma si mohli žiaci pozrieť aj v listoch, ktoré písala p. Sakyo Saito – japonská učiteľka z Tokia. V  prezentácii, ktorá obsahovala základné geografické fakty o Japonsku,  sme si potom ukázali ako sa píše aspoň 1 slovo – šťastie. Žiaci ho dostali vytlačené na hárku papiera a tak si ho môžu vyskúšať napísať aj doma. Na hodine si mohli pozrieť pohľadnice, kalendár, pozdravy, plagáty s kimonami, suveníry..., ale taktiež súkromné fotografie už spomínanej p. učiteľky a jej japonských žiakov. Zaujímavá bola aj brožúrka s japonským jedlom a popisom na jeho prípravu, len škoda, že sme receptom nerozumeli. O niečo vážnejšie si pozreli žiaci aj knižku s fotografiami z miest Hirošima a Nagasaki po výbuchu atómových bômb. Priblížili sme si aj pojmy ako saké, kimono, bonsai, hikari, tatami, pagoda, sakura...  a mnohé ďalšie. Zostáva nám už len do Japonska vycestovať a pozrieť si túto krásnu krajinu s množstvom zaujímavostí osobne. Veď kto by nechcel mať Japonsko vo svojom cestovateľskom itinerári?

• Slávik Slovenska 2022

• „Spievajže si, spievaj, spevavé stvorenie,

veď je spev najmilšie tvoje potešenie.

Slovensky si spievaj, tak ťa dobrá mati:

ešte hen v kolíske učila spievati.“

Dňa 10. mája 2022 sa uskutočnilo okresné kolo súťaže v speve ľudových piesní Slávik Slovenska.

Naša škola mala v tejto súťaži zastúpenie v podobe víťazov školského kola:

1. kategória: Lea Majerová
            2. kategória: Katarína Červeňová
            3. kategória: Karolína Rudzanová

Víťazky školského kola nás dôstojne reprezentovali i v okresnom kole. Lásku k slovenskej ľudovej piesni krásne odprezentovali svojím spevomi prístupom k príprave na túto súťaž. V okresnom kole súťaže Slávik Slovenska získala žiačka Karolína Rudzanová (8.B) skvelé druhé miesto v 3. kategórii.

Verím, že ľudová pieseň bude aj v ďalších rokoch ľudí spájať a prinášať im radosť, potešenie a dobrú náladu.

Srdečne blahoželám!

Mgr. Štefánia Buxarová

• McDonald´s Cup 2021/2022

• Okresné kolo futbalu žiakov a žiačok 1.stupňa ZŠ

McDonald´s Cup 2021/2022

Dňa 3.5.2022 sa hralo finále  mini futbalu žiakov a žiačok 1. stupňa ZŠ – McDonald's Cup v Sľažanoch. Predchádzalo mu semifinále, ktorého sa zúčastnilo 11 škôl. Vo finále si žiaci našej školy zmerali sily so žiakmi zo ZŠ Sľažany, ZŠ Topoľčianky a ZŠ Pribinova ZM..

Výsledky našich zápasov : ZŠ Mojmírova – ZŠ Pribinova ZM     1 : 8

ZŠ Mojmírova – ZŠ Topoľčianky      1 : 7

ZŠ Mojmírova – ZŠ Sľažany            1 : 5

Umiestnenie : 1. miesto   ZŠ Pribinova

2. miesto    ZŠ Topoľčianky

3. miesto    ZŠ Sľažany

4. miesto    ZŠ Mojmírova

Naša zostava : Matej Drgoňa (kapitán), Ivan Borčin, Juraj Šproch, Lea Zemanová, Karin Ficová, Karolína Miklová, Matej Ďurček (brankár), Matej Vitek, Lukáš Holota, Tobias Bennár.

Strelec našich 3 gólov : Matej Drgoňa.

Súperi boli nad naše sily, napriek tomu 4. miesto z 11. je slušné umiestnenie po dvoch rokoch absencie. Ďakujeme našim futbalistom za reprezentáciu školy.

Mgr. Elena Pechová

• DEŇ NARCISOV NA ZŠ MOJMÍROVA 2022

• Do fotogalérie bol pridaný nový album DEŇ NARCISOV NA ZŠ MOJMÍROVA 2022.

Na Slovensku sa organizuje veľa vzácnych zbierok. Pre onkologických pacientov je však zbierka nazvaná DEŇ NARCISOV tá najvzácnejšia. Tento rok sa konala táto charitatívna akcia už 26. krát. Organizuje ju každoročne Liga proti rakovine, ktorá pomáha onkologickým pacientom  už 32 rokov. Na Slovensku ich každoročne pribudne okolo 40 000. Počas 2 rokov pandémie boli ľudia s rakovinou ohrozenou skupinou a uskutočnenie Dňa narcisov ako ho poznáme, bolo veľmi dôležité. V uliciach sa opäť objavili dobrovoľníci s narcismi, tento rok v bielych tričkách s označením a logom LPR. Tá sa obrátila na verejnosť s prosbou o prejav solidarity s ľuďmi, ktorí sa ocitli v náročnej situácii, spôsobenej onkologickou diagnózou. Keďže spolupracujeme s LPR, naša škola sa taktiež zapojila do tejto akcie a naše deviatačky sa stali na 1 deň dobrovoľníčkami. V priebehu dopoludnia 28. apríla vyzbierali na škole krásnu sumu – 469,97 eur, ktorú sme poukázali na účet LPR. Chceme sa touto cestou veľmi pekne poďakovať všetkým Vám, ktorí ste prispeli akoukoľvek sumou na dobrú vec. Sme radi, že sme spoločne prejavili spolupatričnosť s ľuďmi, ktorých postihlo onkologické ochorenie a že sme žiakom ukázali, že si máme v ťažkých chvíľach pomáhať.