• NAŠE DNI PRE EURÓPU

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album NAŠE DNI PRE EURÓPU.

      „Naše dni pre Európu“ – pripomenutie si významných európskych dní na ZŠ Mojmírova

      Európa je svetadiel, kde žijeme. Európa je tiež mýtická princezná z Fenície, ktorú uniesol grécky boh Zeus na ostrov Kréta. Názov Európy sa s touto bájou spája od staroveku až po súčasnosť. V novodobých dejinách si ale Európu spájame so vznikom Európskej únie. A práve Európe sú venované dva dni v máji, ktoré sme si so žiakmi pripomenuli aj my na našej škole. 9. máj je oslavovaný ako DEŇ EURÓPY a 24. máj ako EURÓPSKY DEŇ NÁRODNÝCH PARKOV.

      Deň Európy je oslavou mieru a jednoty v Európe. Pripomíname si ho ako výročie historickej Schumanovej deklarácie, ktorý navrhol novú podobu politickej spolupráce v Európe. Téma Európy sa prelína všetkými ročníkmi v rámci predmetu geografia. Určite je jedným z dôvodov práve to, že je to svetadiel, kde žijeme a práve preto si zaslúži našu pozornosť. Žiaci 7. ročníka vytvorili k téme Európa krásne projekty v rámci hodín geografie. Spracovali a prezentovali napríklad jednotlivé štáty, mestá Európy, ostrovy, zaujímavosti.... V ich prácach sa ale objavili aj krásne historické a technické pamiatky, či prírodné krásy, ktorými sa náš svetadiel môže pýšiť. Žiaci prezentovali už nadobudnuté vedomosti a získali taktiež aj množstvo nových poznatkov.

      Prírodné krásy Európy oslavuje ďalší z dôležitých dní - Európsky deň národných parkov. Vyhlásila ho v roku 1999 Federácia EUROPARC ako oslavu založenia prvých národných parkov v roku 1909 vo Švédsku. Má za cieľ priblížiť ľudí k prírode a zvýšiť tak povedomie verejnosti o význame prírodných krás chránených území a zároveň informovať o dôležitosti ochrany a trvalo udržateľného rozvoja týchto miest. Je to deň, keď sa všetky parky a chránené oblasti z celej Európy spoja a slávia svoje úspechy. Tohtoročný deň parkov sa nesie v znamení výzvy – „Parks - The next generation“, „Ako vyzerá nová generácia parkov?“ Na túto tému zareagovali žiaci 8.a 9. ročníka svojimi prácami. V Európe existuje vyše 300 národných parkov, na Slovensku máme vyhlásených 9 národných parkov. Sú to územia, ktoré v sebe ukrývajú nesmierne bohatstvo rastlinných a živočíšnych druhov. Mnohokrát ide o ohrozené druhy alebo endemické druhy, ktoré je nevyhnutné chrániť. Ak sa zamýšľame nad novou generáciou národných parkov, musíme k ochrane prírody viesť práve generáciu našich žiakov. Budú to oni, kto v budúcnosti nadviaže na už začatú ochranu takých krásnych území, akými národné parky sú. Aj EUROPARC vidí v našich mladých ľuďoch odborníkov, ktorí posunú ochranu prírody do „novej“ éry s cieľom vytvoriť zelenšú Európu.

       

      Mgr. Renáta Belicová, PaedDr. Hana Verešpejová

     • IQ_olympiáda_regionálna_finalistka

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album IQ_olympiáda.

       

      Máme regionálnu finalistku Lauru,

      ktorá spomedzi zúčastnených získala v kraji 13. miesto a postupuje do regionálneho kola  v IQ olympiáde ...

       

      Laura Segíňová je je veľmi sympatické a milé dievča. Je žiačkou 7.B triedy, ktorej triednou učiteľkou je Mgr.Helena Kuťková.

      Laura dosiahla  v IQ olympiáde kvantil celkom 98,65, čo je výborný výsledok.  Gratulujeme a držíme palce v regionálnom kole  6.mája 2021.

       

      Nedá mi nespomenúť aj ostatné výborné výsledky žiakov našej školy, pretože riešiteľov bolo celkovo 9222, z toho v našom kraji ich bolo 892.

       

      Výborný výsledok dosiahli aj títo žiaci:

       

      Alex Ágh -  zo 6.A  - kvantil 80,66

      Vladimíra Cviklovičová - z 5.A - kvantil 65,19 

      Šimon Mikla - z 5.A - kvantil 63,62

       Petronela Páleníková - z 9.B - kvantil 47,48

      Petra Palčeková - z 5.B - kvantil 27,64

       

      Gratulujeme všetkým zúčastneným.

       

       

      IQ olympiáda je určená pre všetkých žiakov 5. – 9. ročníka ZŠ, resp. primy až kvarty osemročných gymnázií, postupová, prebieha v troch kolách (školské on-line, regionálne semifinále, celoštátne finále), nepreveruje „naučené“ vedomosti, ale najmä schopnosť logicky uvažovať, zameraná na vyhľadávanie intelektovo nadaných detí a je zostavená ako sada logických úloh. Účasť je bezplatná pre všetky deti a všetky kolá. Úlohy sú všestranné a pokrývajú rôzne druhy intelektového nadania. Výsledkom však nie je výška IQ, ale iba počet bodov za vyriešenie testu.

       

      Verím, že všetkých účastníkov IQ olympiáda zaujala a zapoja sa aj o rok.

       

      Ing.Denisa Maňkovská, koordinátor súťaže

     • VÍŤAZNÝ PROJEKT TAMARY BRONIŠOVEJ V BIOLOGICKEJ OLYMPIÁDE - kat.D

     • Pripraviť a vytvoriť projekt na Biologickú olympiádu v čase dištančného vyučovania nie je vôbec jednoduché. Chce to odhodlanie pustiť sa do práce a stráviť pri tom mnoho hodín. Keď ale robíte projekt s láskou a ešte so svojím miláčikom, ide to určite ľahšie. A takto na svojom projekte pracovala aj naša žiačka Tamarka Bronišová zo 7.c triedy. Niet divu, že s ním získala 100% a krásne 1. miesto v okresnom kole Biologickej olympiády – kategória D.

      „Poznáte môjho psíka Dastyho? Tak to ste asi nevideli jeho instagramový profil westie@dasty. To nevadí, ja Vám ho teraz predstavím.“ Týmito slovami začínala Tamarka svoj komentár pri natáčaní videa do olympiády. Jej projekt začal vlastne pred rokom, keď Dastyho priviezli domov. Dasty je westhighlandský biely teriér, ktorý sa dá dobre vycvičiť a vychovať. Každodenná starostlivosť, výcvik, trénovanie, prechádzky, pravidelné záznamy a dokonca aj instagramový profil....to všetko, ba ešte viac, to je Tamarkin život s Dastym. Bolo preto samozrejmé, že to bol námet na projekt. Tamarka v ňom spracovala celoročnú prácu s Dastym v oblasti výcviku a tréningových hier. Nielenže si ich pripravila, s Dastym aj uskutočnila, spracovala do tabuliek, ale natočila aj niekoľko videí, ktoré uložila na you tube. Cez QR kód si ho môžu pozrieť naši žiaci, resp. ktokoľvek po načítaní kódu mobilom. Projekt obsahuje všetky zručnosti, ktoré Tamarka Dastyho už naučila – základná poslušnosť, dog dancing, agility – všetky uvedené na postery. Samozrejme veľké množstvo fotografií v podobe leporela a na záver vypracované jej odporúčania pri výcviku psa. Na projekte vidno, s akým zanietením sa Tamarka venuje svojmu štvornohému miláčikovi. Nejde samozrejme vždy iba o výcvik, ale aj zábavu a spoločne trávený čas, dokonca aj na online vyučovaní, či sledovaní lyžiarky Vlhovej J.

      Pre Tamarku projekt nekončí, pretože ako hovorí: „Na projekte budem naďalej pokračovať, pretože moja práca s Dastym týmto posterom nekončí. Práve naopak, už teraz sa teším, čo nové spolu ešte zažijeme a čo nové Dastyho naučím.“

      Tamarke srdečne blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy.

                                                                                              PaedDr. Hana Verešpejová

       

       

      Videá si môžete pozrieť po načítani QR kódu - QR_kod_videa_na_you_tube.pdf

     • „PRÍRODA BLIŽŠIE K NÁM“ - DEŇ ZEME 2021 NA ZŠ MOJMÍROVA

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album „PRÍRODA BLIŽŠIE K NÁM“ - DEŇ ZEME 2021 NA ZŠ MOJMÍROVA .

       

       

      Nahliadnite hlboko do prírody a potom všetkému lepšie porozumiete.   Albert Einstein

       

       Celý svet si 22.apríla pripomenul krásny environmentálny sviatok. Celý svet sa zamyslel nad tým, ako bude ďalej fungovať naša Zem. Môže to Zem ešte zvládnuť, alebo ju musíme prestať ničiť?! A môžeme niečo pre ňu urobiť? Áno, môžeme. Môžeme ju obnoviť. Práve to bolo podnetom pre tohtoročnú tému Dňa Zeme – „RESTORE OUR EARTH = OBNOVME NAŠU ZEM“, ktorú zverejnil portál earthday.org.. Nech už slovo „obnovme“ chápeme akokoľvek, každá aktivita smerujúca k zlepšeniu stavu Zeme je vítaná a potrebná.

      My na Mojmírke sme sa preto rozhodli, že sa zapojíme do aktivít pri príležitosti  Dňa Zeme. Pripravili sme projekt s názvom „Príroda bližšie k nám“, ktorý v sebe zahŕňa niekoľko aktivít smerujúcich k skrášleniu, obnove nášho areálu a k pritiahnutiu prírody ešte bližšie k nám. Nové druhy rastlín a biotopy pre živočíchy priblížia prírodu k deťom a zároveň zvýšia biodiverzitu nášho areálu.

      Projekt sme rozdelili do 5.častí, ktoré nadväzujú na už spomínanú tohtoročnú tému Dňa Zeme a plnia jej čiastkové témy (restore, replenish, recycle, reuse, reduce). Zrealizovali sme už prvé dve aktivity a s nadšením sa púšťame do ďalších. Restore ako obnoviť, ale v preklade aj vysadiť, sme uskutočnili výsadbou nových druhov rastlín, ktoré sme doposiaľ v areáli nemali. Ide o krásnu levanduľu lekársku, ktorá sa nám určite čoskoro odmení fialovými kvietkami a nezameniteľnou vôňou. Privíta Vás hneď pri vstupe do areálu školy. Replenish ako doplniť, sme zrealizovali priamo v Deň Zeme, doplnením drevín mladých smrekov. Tie nahradili dreviny, ktoré boli z areálu odstránené z dôvodu ohrozenia žiakov. Mladé smreky nám ako sponzorský dar priviezol p. Ing. Martin Turček zo Škôlkarského strediska Hladomer, Lovce (Odštepný závod Semenoles Liptovský Hrádok), za čo mu veľmi pekne ďakujeme. P. Turček nám veľmi ochotne poradil s výsadbou a starostlivosťou o smreky. Do výsadby sa zapojili žiaci ôsmeho a deviateho ročníka, ale s obrovským  nadšením si prišli zasadiť svoje stromčeky aj tretiaci. Celkovo sme do areálu školy vysadili 75 kusov mladých smrekov.  Ďalšie aktivity z nášho projektu - „Príroda bližšie k nám“ sú v štádiu príprav a ich realizácia prebehne v najbližších dňoch. My sa už teraz tešíme na výsledok našej práce. Prírodu sme zasa aspoň o kúsok pritiahli bližšie k nám a zostane u nás nielen na Deň Zeme, ale počas celého roka.                                                                         

                                                                                   ZŠ, Mojmírova 2, Zlaté Moravce

                                                                                  PaedDr. Hana Verešpejová 

       

     • Hviezdoslavov Kubín 2021 - školské kolo

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Hviezdoslavov Kubín 2021 - školské kolo.

      Dňa 19. 4.2021 sa konalo školské kolo recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín. Aj tento rok žiaci potvrdili svoj záujem o recitáciu kvalitnými prednesmi a poskytli svojim spolužiakom veľa krásnych umeleckých momentov. Hodnotil sa najmä výber textu, zvuková stránka reči, ovládanie textu a jeho prednes. Porota mala skutočne ťažkú úlohu pri vyhodnocovaní súťaže. Na všetkých zúčastnených čakala sladká odmena a víťazi boli odmenení potleskom, knižnou odmenou i diplomom. Prednesy boli pôsobivé, presvedčivé a originálne.

      Víťazom srdečne blahoželáme a do ďalších kôl prajeme veľa úspechov!

      I. KATEGÓRIA (2. – 4. ROČNÍK)

      Poézia :

      1. miesto - Eliška Šabíková

      2. miesto – Peter Siklienka

      3. miesto – Eva Molnárová

      Próza :

      1. miesto – Martin Píšš

      2. miesto – Lea Kočanová

      3. miesto – Tatiana Verešová

     • Neobyčajné nadanie nášho žiaka - Matúša Želibu

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Neobyčajné nadanie nášho žiaka - Matúša Želibu.

       

      „Život nie je ľahký pre nikoho z nás. Čo však s tým? Musíme mať vytrvalosť a predovšetkým vieru v samých seba. Musíme veriť, že sme na niečo nadaní a to niečo treba za každú cenu dosiahnuť.“ 

                                                                                                                 Marie Curie – Sklodowská

       

       

       

      Neobyčajné nadanie nášho žiaka

       

       

      V každej triede sa nájdu žiaci s rôznymi predpokladmi na učenie, odlišnými záujmami a postojmi, žiaci, ktorí sú viac či menej úspešní v oblastiach školského vzdelávania. Tých, ktorí majú v určitých oblastiach (intelekt, technika, matematika, jazyky, prírodné vedy atď.) nadpriemerné schopnosti v porovnaní s ostatnými spolužiakmi, považujeme za šikovných, výnimočných a mimoriadne nadaných. Mimoriadne nadaní žiaci dosahujú výnimočné výkony v jednej alebo viacerých oblastiach. Svoje schopnosti a vedomosti si často prehlbujú a zdokonaľujú samoštúdiom ako aj účasťou na súťažiach a olympiádach, kde opakovane dosahujú vynikajúce výsledky a získavajú ocenenia.

      Práve k takýmto žiakom patrí Matúš Želiba, žiak 9. ročníka ZŠ Mojmírova, ktorého mimoriadne nadanie sa prejavilo od nástupu do našej školy. Už od začiatku štúdia vynikal ako výborný recitátor v literárnych súťažiach Šaliansky Maťko, Hviezdoslavov Kubín, v regionálnej súťaži v prednese poézie z tvorby Janka Kráľa, ale nezaostával ani v iných predmetoch a jeho meno nachádzame v Olympiáde zo slovenského jazyka a literatúry, Dejepisnej olympiáde, Geografickej olympiáde, Biologickej olympiáde, Technickej olympiáde, ale aj v celoslovenskej vedomostnej súťaži Čo vieš o hviezdach?

      Každoročne sa zapájal do uvedených súťaží a vždy bol úspešný. Výnimkou nie je ani  školský rok 2020/2021, kde nás reprezentoval na:

      - Olympiáde zo slovenského jazyka – 2. miesto, okresné kolo

      - celoslovenskej vedomostnej súťaži Čo vieš o hviezdach? – 3. miesto, okresné kolo

      - Geografickej olympiáde – 7. miesto, okresné kolo

      - Technickej olympiáde -   3. miesto, krajské kolo

      - Biologickej olympiáde – 5. miesto, krajské kolo

      - Dejepisnej olympiáde –  6. miesto, krajské kolo

       

      Chceme sa Matúšovi poďakovať za jeho svedomitú prípravu na súťaže a olympiády a za úspešnú reprezentáciu našej školy. Želáme mu, aby aj v budúcnosti nestratil záujem súťažiť a naďalej rozvíjal svoj talent a výnimočnosť.

       

                                                                                                      Mgr. Mária Záhorcová

                                                                                               

       

                                                                                                

     • PRVÁCI A DEŇ VODY

     • Aj žiaci prvého ročníka sa zapojili a pripomenuli sme si tento deň. Na Slovenskom jazyku si prečítali o Kvapke Katke, ktorá im priblížila kolobeh vody. Pracovali spoločne na pojmovej mape a vyrobili si jednoduchý plagát. Deň zavŕšili krátkou  animovanou rozprávkou o kolobehu  vody, ktorá sa im veľmi páčila.

      Mgr. Eva Molnárová

     • Marec- mesiac knihy

     • Poznáte ten pocit, keď otvoríte novú knižku, vdýchnete vôňu čistých strán a tešíte sa na neznámy príbeh.....? Alebo knižku staršiu, stokrát prelistovanú, zažltnutú a možno obliatu, ale vašu obľúbenú, ktorej sa nikdy nevzdáte...? Máme to tak my dospelí a deti sa učia od nás. Nie každý však čítanie obľubuje, preto sa snažíme robiť všetko preto, aby sme deti motivovali, rôznymi aktivitami nenásilne vtiahli do čarovného sveta detskej literatúry a hlavne odlákali od počítačov a mobilov J.

      Prečo je marec mesiacom knihy, kto bol Matej Hrebenda, ako taká knižka vzniká, ako sa správame ku knihám a o mnohých ďalších veciach sme sa rozprávali nielen na hodinách čítania v tomto jarnom mesiaci. Nezostali sme samozrejme len pri rozprávaní - deti tvorili, súťažili, dramatizovali príbehy, recitovali, zahrali sa na spisovateľov, ilustrátorov, redaktorov, kníhviazačov, kníhkupcov. Predstavili spolužiakom svoje obľúbené knižky- robili čitateľské dielne, vyrobili krásne záložky, leporelá, komiksy, zapájali sa do čitateľských projektov, v ŠKD mali popoludnia s rozprávkou.  A veľa, veľa sme čítali - čítanky, časopisy, encyklopédie a napríklad na vlastivede aj z mapy... V čítaní pokračujeme ďalej, plánujeme, tešíme sa na veci, ktoré nám veľmi chýbajú- spoločné čítanie, pravidelné návštevy mestskej knižnice, besedy so zaujímavými spisovateľmi. Pevne veríme, že vášnivých čitateľov bude medzi našimi šikovnými školákmi len pribúdať, pretože „Kto veľa číta, veľa sa dozvie...“

       

      Mgr. Lucia Šeptáková

       

     • DEŇ VODY 2021 OČAMI ŽIAKOV Z MOJMÍRKY

     • „Vode bola daná čarovná moc byť miazgou života na Zemi."    Leonardo da Vinci


      Toto je citát jedného z projektov, ktoré vytvárali naši žiaci pri príležitosti významného dňa – Dňa vody. Každoročne sa oslavuje na celom svete 22. marca. Je to nielen významný deň v environmentálnom kalendári, ale je to deň, kedy si všetci pripomenieme význam vody pre nás. Nie náhodou tento rok organizácia United Nations zvolila za tému Dňa vody – Valuing water – Oceňovanie vody. United Nations tým zvyšuje povedomie o globálnej vodnej kríze a chce vyjadriť význam a ocenenie vody. Jeho hlavným zameraním je podpora dosiahnutia cieľa trvalo udržateľného rozvoja - voda a hygiena pre všetkých do roku 2030. Žijeme v krajine, kde sa nemusíme báť, či si ráno napustíme pohár vody. Ale nie všetci ľudia vo svete majú túto základnú ľudskú potrebu zabezpečenú.

      Napriek tomu, že nie sme ešte v škole, pripomenuli sme si tento deň so žiakmi ich krásnymi prácami. Každý ročník dostal v rámci Biológie tému, ktorá sa viaže k vode a samozrejme obsahovo k učivu, ktoré sa v danom ročníku preberá. Vznikli tak veľmi zaujímavé, kreatívne a rôznorodé projekty našich detí. Piataci prepojili fantáziu, zručnosť a vedomosti o vodnom ekosystéme a vytvorili „Môj vodný ekosystém“. Ich nápadité projekty znázornili život úžasných vodných organizmov. Objavili sa v nich rybičky, žraloky, medúzy..., ale aj živé zvieratko. Projekt pre šiestakov mal názov – Voda a jej nevyhnutnosť pri fotosyntéze rastlín. Krásne nakreslené obrazy rastlín obsahovali vyjadrenie procesu fotosyntézy a jej prepojenie na vodu. Nielenže si šiestaci zopakovali tento dej, ale zamysleli sa aj nad dôležitosťou vody pre rastlinstvo Zeme. Žiaci siedmeho ročníka sa učia o ľudskom tele a tak bolo samozrejmé, že budú môcť najlepšie napísať o „oceňovaní“ vody človekom. Ich projekty, na tému Voda a jej význam pre ľudský organizmus, môžu byť výbornou učebnou pomôckou, tak odborne a nápadite ich naši siedmaci vytvorili. Prepojenie vody s človekom v rámci pitného režimu, dehydratácie a pod., zakreslili do kvapiek vody, či obrysov človeka.. S pojmami a vytváraním „pojmových máp“ sa pohrali a potrápili žiaci ôsmeho ročníka. O to krajšie a zaujímavejšie boli ich projekty na tému Vodné živočíchy a ich svet. Objavili sa v nich vodné živočíchy našich vôd, ale aj nádherné morské tvory ako kosatky, vorvane, koraly...a mnohé iné. Pre žiakov deviateho ročníka bola pripravená prezentácia, ktorá obsahuje motívy tohtoročného Dňa vody – Valuing water, water 2me a otázky typu „What does water mean to you? “„Čo pre Teba znamená voda?“ , „Why is water important to you? „ „Prečo je voda dôležitá pre Teba?“ a mnohé iné..., na ktoré žiaci odpovedali v rámci Etiky. Deviataci prejavili nielen ohromné cítenie, krásne myšlienky, ale aj znalosti angličtiny, nakoľko všetky otázky boli zo stránky United Nations práve v anglickom jazyku.

      Práce našich žiakov odzrkadlili ich vnímanie tak dôležitej témy, akou Deň vody určite je. Cez svoje projekty vyjadrili svoj postoj k tejto problematike a myslím si, že vodu určite ocenili. A my oceňujeme, ako pekne pracovali. Predpokladám, že ich samotných vlastné výtvory potešili a verím, že potešia aj Vás. Je sa na čo pozerať J

                                                                                                                 PaedDr. Hana Verešpejová


      DEN_VODY_22_3_2021.pptx


     • RECYKLOHRY

     • Naši Recyklohráči

      sa zapojili do kreatívno-výtvarnej úlohy s názvom

      " Zahrajme sa na dizajnérov"

       

      Spoločnosť Asekol SK, ktorá je hlavným sponzorom Recyklohier, podporuje environmentálne správanie aj tým, že priebežne vyhlasuje projekty zamerané na danú tému. Jedným z nich je projekt Ecocheese, do ktorého sa zapojili aj naši žiaci z "Mojmírky".

      Projekt má zjednodušiť zber použitých batérií v domácnosti, aby sa vybité batérie neváľali kade-tade, ale aby sa ukladali do zbernej krabičky.

      Úlohou našich žiakov bolo vytvoriť dizajnový návrh na environmentálnu tému. Do projektu sa zapojili žiaci 6 až 9 ročníkov v rámci hodiny techniky. Návrhy sme odoslali spoločnosti Asekol SK a už len počkáme, či si niektorý návrh vyberie a použije na tlač nových krabičiek.

      Tak nám držte palce...a pozrite sa na obrázky našich žiakov, akí sú len šikovní ...

      Ing. Denisa Maňkovská

     • KRÁSNY ÚSPECH NAŠICH ŽIAKOV V OKRESNOM KOLE BIOLOGICKEJ OLYMPIÁDY V KATEGÓRII C

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album KRÁSNY ÚSPECH NAŠICH ŽIAKOV V OKRESNOM KOLE BIOLOGICKEJ OLYMPIÁDY V KATEGÓRII C.

      IUVENTA organizuje Biologickú olympiádu každoročne, tento rok má už svoj 55. ročník. Ale po prvýkrát sa olympiáda uskutočnila kvôli pandémii Covid 19 inou formou, na akú sme boli doposiaľ zvyknutí. A to sa týkalo aj projektovej časti, aj teoreticko – praktickej časti.

      Pri projektovej časti bolo nevyhnutné samozrejme vytvoriť projekt, vrátane posteru a správy, ale aj nahrať videoprezentáciu - komentár žiakov a následne všetko odoslať komisii. Teoreticko – praktická časť sa uskutočnila online formou na stránke EduPage v podobe testu, na ktorý sa žiaci prihlasovali prostredníctvom zaslaných kódov. Napriek zťaženým podmienkam, sa naši deviataci zapojili do oboch častí okresného kola Biologickej olympiády v kategórii C. Teší nás, že žiaci dosiahli naozaj krásne výsledky.

      V teoreticko – praktickej časti sa na 1. mieste v okresnom kole umiestnil žiak Matúš Želiba z IX.B triedy. Matúš sa svedomito pripravoval na súťaž a svoje vedomosti z biológie zúročil v teste. Ako víťaz samozrejme postupuje do krajského kola. Matúšovi blahoželáme k úspechu a držíme palce v krajskom kole.

      Do projektovej časti sa zapojili žiaci Michal Korim a Nela Sofia Levická, obaja žiaci z IX.B triedy. Michal si za svoj projekt vybral tému spojenú s ľudským organizmom. Nazval ju Reflexy a zmyslové vnímanie. Napriek tomu, že situácia a podmienky neumožňovali prácu v škole, zapojili sme do výskumu reflexov a zmyslového vnímania aj žiakov 7. až 9. ročníka, dokonca aj rodinných príslušníkov, za čo im veľmi pekne ďakujeme. Pri výskume išlo o zisťovanie reflexov a vnímania našimi zmyslami, napr. patelárny = kolenový reflex, zrenicový reflex alebo vnímanie zvuku, čuchu, citlivosti kože a pod. Zaujímavými boli pre žiakov určite optické klamy, ktoré dokážu preveriť naše zrakové vnímanie. Výskum zrealizovaný aj na svojich rodinných príslušníkoch Michal potom spracoval do podoby posteru. Poster, správa a videoprezentácia odoslaná komisii nakoniec priniesli Michalovi Korimovi krásne 1. miesto.

      Na 2. mieste sa umiestnila ďalšia naša žiačka Nela Sofia Levická. Nelka si za tému svojho projektu vybrala dendrológiu. Zaujali ju výnimočné, chránené a zaujímavé stromy nášho mesta. Literatúra a internetové stránky poskytujú množstvo informácií, ale nikde nie sú naše krásne stromy opísané na jednom mieste. Nelka tak spracovala materiál, fotodokumentáciu a informácie do svojho posteru. Do projektu si vybrala nasledovné stromy: platan javorolistý (pri pošte), lipa malolistá (v blízkosti Kalvárie), smrek previsnutý (Park pri hrobke Migazziovcov), ginko dvojlaločné (pri Centrum Žitava), cédrovec zbiehavý (oproti Parku J.Kráľa), katalpa bignóniovitá (areál ZŠ Pribinova). Krása stromov v Zlatých Moravciach a ich význam v meste sa dostali aj do povedomia našich žiakov a to prostredníctvom plagátu a prezentácie.

      Michal a Nelka postupujú so svojimi projektmi do krajského kola. My im obom samozrejme srdečne blahoželáme k úspechu a držíme palce. Sme radi, že napriek situácii, ktorá nie je pre žiakov ľahká, sa naši žiaci zapojili do Biologickej olympiády a získali také krásne umiestnenia. Oceňujeme ich snahu a zodpovedný prístup, ktorý prejavili pri príprave na olympiádu. Ďakujeme našim deviatakom za reprezentáciu školy a prajeme im ešte veľa úspechov do ďalších kôl súťaže.


      PaedDr. Hana Verešpejová

      Michal_Korim_BIO_2021

      NELA_SOFIA_LEVICKa_BIO_2021

     • Darček od šiestakov pre pani prezidentku Zuzanu Čaputovú

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Darček od šiestakov pre pani prezidentku Zuzanu Čaputovú.

      Včela ako darček od šiestakov zo ŽS Mojmírova pre p. prezidentku Zuzanu Čaputovú Včely sú unikátne stvorenia, výnimočné a krásne. Počas svojho života nepoškodia žiadnu rastlinu ani nezabijú žiadneho tvora pre svoju obživu. Včely vynikajú takými vlastnosťami, ktoré nemá žiadny živočích, ba ani človek. Včela nepracuje pre seba, ale pre rastlinu a pre človeka. Kým budú žiť včely, budú kvitnúť kvety a ľudstvo nevymrie od hladu.

      O včelách sme sa učili so šiestakmi na hodine biológie a ako prvé si napísali citát od A. Einsteina: „Keď uhynie posledná včela, ľudstvu zostanú 4 roky života“. Žiakov téma včely naozaj zaujala. O včelách sme sa na hodine naučili veľké množstvo nových poznatkov: ako žijú v úli, kto tam žije, aké sú úlohy robotníc, trúdov, kráľovnej, aký je význam včiel aké produkty nám dávajú a množstvo ďalších informácií. So žiakmi sme si prešli učivo, pozreli obrázky, na stránku EduPage dostali prezentáciu o včelách. Nedalo mi ale na hodine nespomenúť, že o včely, konkrétne mestské včely, sa zaujíma aj naša p. prezidentka Zuzana Čaputová. Žiaci sa dozvedeli , že v záhrade za Prezidentským palácom sú od utorka 26. mája 2020 inštalované včelie úle. Kancelária prezidenta SR sa tak pridala k projektu Centra environmentálnej a etickej výchovy ŽIVICA Mestské včely. Porozprávala som žiakom o tom, ako sa p. prezidentka venuje ochrane životného prostredia. Včely považuje za symbol toho, ako je v prírode všetko prepojené, a že včely zabezpečujú ochranu biodiverzity. Prečítala som im, čo p. prezidentka povedala: "Rozhodli sme sa vytvoriť tento priestor v prezidentskej záhrade jednak ako symbol, jednak ako podporu idey, že včely nepatria len na vidiek, ale aj do mesta. Pokiaľ nebudú včely, nebudú stromy, nebudú kvety a nebudeme ani my, preto je dôležité včely chrániť a dávať im priestor na existenciu." Taktiež som žiakom spomenula, že v piatok 4.septembra sa vytáčala prvá úroda medu z úľov, a že med bude slúžiť ako darček pre politických partnerov doma aj v zahraničí. Páčili sa nám slová, ktoré p. prezidentka povedala, že ak sa o prírodu staráme, tak nás odmení. Žiakov som odkázala na stránku Prezidentskej kancelárie, kde si môžu všetko prečítať a pozrieť fotky. Po hodinách biológie sme sa so žiakmi rozhodli, že vytvoríme malé darčeky v podobe včely, ktoré pošleme p. prezidentke. Nasledovalo zisťovanie predpisov a možností zaslania darčeka do Prezidentskej kancelárie. Nakoniec sa nám to podarilo a ešte pred sviatkami sme zaslali mašľou previazanú krabicu s darčekmi a pozdravmi do Bratislavy. Dúfali sme, že p. prezidentku darčeky potešia. O to väčšie bolo naše prekvapenie, keď p. prezidentka reagovala na svojom instagramovom profile a žiakov pozdravila a povedala, že sme ju naozaj potešili. Mali sme nesmiernu radosť, že sa jej včeličky páčili.

      O včelách by sa dalo písať, rozprávať a naučiť sa ešte veľmi veľa. Sú to naozaj výnimočné organizmy. Určite to nebola naša posledná aktivita. Koniec koncov, 20.máj je Deň včiel a je možné, že pre včely a o včelách niečo pekné so žiakmi pripravíme.

      Článok, fotografie, video je uverejnené so súhlasom Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky.


      PaedDr. Hana Verešpejová

     • Sme pyšní na našich žiakov

     • Do galérie Sme pyšní na našich žiakov boli pridané fotografie.

      Naša škola „ZÁKLADNÁ ŠKOLA, MOJMÍROVA 2, ZLATÉ MORAVCE“

      je pyšná na našich žiakov,

       

      pretože aj napriek vážnej a neľahkej situácii, sa žiaci intenzívne zapájajú do súťaží, ako to aj bolo ešte nedávno, keď sme v našej škole ešte stihli usporiadať školské kolo Technickej olympiády za prítomnosti žiakov.

      Do školského kola sa v kategórii A zapojilo 20 žiakov a úspešných riešiteľov bolo 16 žiakov a v kategórii B sa zapojilo 45 žiakov a počet úspešných riešiteľov bolo 31 žiakov. Najviac bodov  v kategórii A  nazbierali Matúš Želiba ( 9B ) , Michal Korim ( 9B ), Maximilián Balko ( 9B ) a v kategórii B to boli Alex Ágh ( 6A ), Matúš Rosina ( 7A ), Tomáš Pavlovič ( 7A ).

      Do okresného kola postúpili v kategórii A dvojica Želiba – Korim a v kategórii B postúpil jeden žiak Alex Ágh. Nakoľko sa nám situácia vďaka koronakríze skomplikovala, museli sa žiaci pripravovať v domácich podmienkach a vôbec sme netušili, ako vlastne okresné kolo prebehne, keďže súčasťou Technickej olympiády je aj praktická časť. Ja ako učiteľka techniky však musím uznať, že táto trojica má veľmi dobré praktické zručnosti. Škola disponuje plne vybavenou polytechnickou učebňou, kde mi žiaci počas vyučovacích hodín dokázali preukázať svoje schopnosti, napríklad, keď skladali sústruh, pri výrobe výrobkov z dreva ...

      Veľmi nás potešilo, keď sme sa dozvedeli, že okresné kolo prebehne. Online forma súťaže bola pre žiakov nová výzva. Dňa 19.11.2020 o 16.00h si boli žiaci v škole vyskúšať „terén“ a zaregistrovali sa online. Dňa 26.11.2020 o 8.30h  prebehlo online súťažné kolo v kategórii A a o 10.00h prebehlo online súťažné kolo v kategórii B. Žiaci sa dostavili načas, a úlohy s nadšením plnili v škole. Príjemne ma prekvapili deviataci kamarátskym prístupom k šiestakovi, čím sa dokonale odbúral stres a nastolila sa príjemná atmosféra.

      Výsledok?

      Dvojica Matúš ŽelibaMichal Korim získali v kategórii A 1. miesto a v kategórii B Alex Ágh získal 3. miesto. 

       

      Chcem veľmi pekne poďakovať rodičom súťažiacich za spoluprácu a vedeniu školy za podmienky, ktoré nám vytvorili a samozrejme súťažiacim, ktorí sa svedomito na 11.ročník Technickej olympiády organizovanej IUVENTOU pripravili.

      Ing. Denisa Maňkovská